Başaramazsın Diyenlere Selam Olsun

 

Bundan iki yıl kadar önceydi. Tüp mideli oluşumun ilk ayları, yeni yeni beynim durumu kabullenmeye çalışıyor ve ben her bir kilo verişimde bile öz güven patlaması yaşayıp bunu sevinçle her önüme gelenle paylaşıyordum.

Bir gün yine öyle bir gün.. Kontrolden çıkmışım, kilo vermişim, daha yolum çok uzun  ama olsun biliyorum, umuyorum, hissediyorum ki bu yolu tamamlayacağım..

Çok sevdiğim biriyle oturuyorum, tam da bu duygumdan bahsetmeye çalışıyorum ya da çalışmıyorum hatırlamıyorum. Bir anda kurduğu cümle ” geçen gün senin gibi tüp mideli biri ile tanıştım. Senden sonra ameliyat olmuş ama senden daha çok  kilo vermiş. Sen de yanlış giden bir şey var. Sen bu işi başaramayacaksın”

Obez olup beyni 130 kiloyu kodlamış birine ”sana inanmıyorum, sen geri kilo alacaksın, sen bu işi başaramaaycaksın” gibi cümleler kurmak o kişiye git kendini en yüksek tepeden at demekle eş değer.

Abartma! demeyin çünkü gerçek bu! 13o kilodan geri gitmeye çalışan bir obez beyini siz bu cümlelerle yolundan çeviriyorsunuz. Bu onun bu işi bırakıp, pes edip 130 kilodan da ileriye gitmesi demektir. Bu onun kalp hastalığı, şeker, kolestrol ve şişmanlıkla beraber doğabilecek bütün hastalıklara sahip olması ve sahip olduğu hastalıkları katlaması demektir, bu onun ruhsal hastalı, özgüven kaybı, başaramayacağım hissi, kaygı problemi demektir. Kıssadan hisse bu onun ölümü demektir. Bu durumda siz de katil oluyorsunuz. Obez birini öldürmek için tüfek, tabanca gibi silah unsuru içen aletlere ihtiyacınız yok. Başaramayacaksın, sana güvenmiyorum demeniz onu yavaş yavaş ölüme gitmesine neden olmanız demektir.  Bunu belki egonuz için belki karşınızdakini daha da gaza getirmek için yapıyorsunuz ama bunun onda uyandırdığı duyguyu hesaba katamıyorsunuz.  İnsanların hayatlarına gereksiz burnumuzu sokmayı pek severiz.

Çok şükür ki bendeki sonucu beni geriletmedi. Ama bu cümleler beni yaraladı. Bu durumun bilinç altıma işleyip ilerleyen dönemlerde benim felaketim olmayacağı muamma. Bunu zaman gösterecek! Şu an bana bu cümleyi kuran kasten adam yaraladı ama haberi yok 🙂

Motive etmek istiyorsanız zor ve uzun bir yolda olan birine güvendiğinizi belli edin yeter. Herhangi bir çabaya gerek yok.

Gelelim bu güne; kilolarından arınmış, vücut germe opersyonlarının yarısını tamamlamış, şifalanmış ve daha da şifalanacak olan bir ben oldu.

Ben bana bu cümleyi kuran kişinin asla kötü bir niyeti olmadığını ve beni çok sevdiğini, sevdiği için gaza getirme amaçlı söylediğini biliyorum. Ama ya bilmeseydim?

İnsanların hayatında umduğunuzdan çok daha büyük bir yere sahip olabilirsiniz. Kime ne söylediğinize çok dikkat edin.  Bana bu cümleyi kuran kişi için değil ama gerçekten başaramayacağımı düşünenlere Selam Olsun 🙂

Sevgiler;

Ceren S.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir