DEGISIMIN ALGORITMASI

Yepyeni, güzel, temiz bir başlangıcın ikinci gününden enerji dolu bir meerrrhaaaabaaaa ile sizleri selamlıyorum.

Hani ” sen değiş dünya değişsin” diye bir söz var ya ne kadar doğru! Ne kadar anlamlı! Ne kadar mükemmel bir söz!

Bununla yola çıkarak değişimin, değişmemin bir algoritmasını oluşturdum. Bu tasarladığım yolda da yürüdüm, koştum, düştüm, yoruldum tekrar yürümeye devam ettim.

Benim algoritmamın formülü; başlamak ve bitirmek. Başladığım bir işi sonuna kadar götürüp, tamamlamak.

Değişim sadece bedende olmuyor, olmamalı da zaten. Gerçek değişim beyinde başlar, ruhta devam eder, bedende biter.

Eğer değişimi sadece kilo vermek olarak düşünerek bu yola başlangıç yaparsanız, sonucu psikolojinizi etkileyecek ölçüde sizi olumsuz etkiler ve en başa, en acımasız şekilde dönersiniz. Pazartesi başlanan salı biten diyetler,  fazla verilen kilolardan sonra mutsuz ve agresif bir kişiliğe dönüşmek, huysuzluk ve memnuniyetsizlik, verilen kiloların iki veya üç katı olarak geri alınması  bu durumun en büyük örneği.

Buda benim değişim tezimi doğruluyor!

Size kendi değişimim ile alakalı bir örnek ile matematiğini anlatacağım.

Bana kilo aldırtan en büyük sebep çok sinirlenmek  veya çok mutlu olmaktı. Uç duygular benim için abur-cubur yeme bahanesiydi. Mutsuz dönemlerim ise yemeden, içmeden kesildiğim inanılmaz iştahsız kaldığım bir dönemdi. Tüp mide ameliyatı sonrası mutluluklarım sonucu abur -cubura atlama krizimi çözdüm. Yine tüp mide ameliyatımın beşinci ayında verdiğim bir kararı uygulamayla birlikte mutsuz zamanlarımda iştahsızlık krizini de çözdüm. Çünkü ben eski Ceren olmamak için bir yola girmiş, bu uğurda zaman harcıyordum. Bu çok kolay verilen bir karar olmadığı gibi bundan vazgeçip, kendimi yarı yolda bırakamazdım. İşte burada devreye ”trade off” giriyor. Kendimden vazgeçmiyorsam, beni yemeğe iten sebeplerden ve kişilerden vazgeçecektim. Vazgeçtim de…

Hedeflediğim amaçta  ilerledikçe kendi çemberimde eski Ceren’in konumlandıramadığı merkeze yavaş yavaş yaklaşıyordum. Algoritmayı uyguladıkça matematiğim-deki işlem hatalarımı, verdiğim yanlış değerleri her geçen gün görüyor ve çemberimin içindeki kişiler hızla yer değiştiriyordu. Eleme yapıp, değerleri azaltıp doğru hamleler ile gün be gün başarıya ulaşıyordum.

Sonunda bana başardın dediler! Evet onların gözünde başarmış olabilirdim, çünkü beni hep giyinik, süslü ve güçlü görüyorlardı.

Hala çemberimin merkezinde yer alamıyordum ve hala problem tam anlamıyla çözülmemişti. Yaşamadığım son bir kriz kalmıştı. ” Sinirlenmek”…

Bunu da yaşadıktan sonra merkeze bir adım daha yaklaşacaktım  ve hooooooop yaklaştım.

Artık kendimi daha çok önemsiyor, hayır kelimesini daha çok kullanıyor, kendimi daha çok seviyordum ama hala oturmayan ve öz güvenimi büyük oranda etkileyen problemin en büyük parçalarından biri kalmıştı.

5 Ekim 2018’de Estetik International’da bu problem de çözülmüş ve büyük oranda rahatlamıştım. 2018’in ikinci yarısı benim için fazlalıklardan kurtulmaya devam etmekti. 2018 tam anlamıyla temizlik senesi oldu. Fazla yağlar, fazla deriler, fazla insanlar… Hepsi çöp:) Sonrası çorap söküğü gibi gelecekti zaten, hiç şüphem yoktu. Fazla yağlardan kurtulmuştum, fazla derilerden de kurtuldum. Hayat bana güzel 🙂

Artık 2019 ve merkezde yerimi almak için hiçbir engelim yok diye düşünürken hayat bunun sağlamasını yapmamı istedi ve bana problemin parçası olan gereksiz insanları hatırlattı. Yeni yılın ilk günü öyle bir kriz yaşattı ki bana, nutkum tutuldu. Ben duygularımla tek tek mücadele edip, kendimi törpülemeye çalışırken iki tehlikeli duyguyu aynı anda yaşadım. Önce çok sinirlendim sonrasında da çok üzüldüm… Ama asla pes etmedim.

Ve sonra dedim ki; iki büyük ameliyat geçirip, üçüncüsüne hazırlanırken, tam da başladığın yolu tam anlamıyla bitirmene ramak kalmışken, sen artık kendine çok değer vermeye başlamışken seni değersizleştiren ve sana bu duyguları yaşatan fer-iştah olsa senin hayatında yer alamaz. Kangreni kestim ve algoritmanın sağlamasını da başarıyla tamamladığıma göre artık çemberimin merkezinde huzurla yer alabilirim.

Eski Ceren olsa bu olaydan sonra sümükleri ağzına gire gire ağlar, gider bir poşet çikolata alır oturup afiyetle yer, kilosuna kilo katar karşı tarafı üzmemek için affederdi. Yok ya! Daha neler?!? Benim hayatımda hayat bana güzel ve hiç kimse benden daha önemli değil!

Ben sadece fiziğimle değil beynimle ve ruhumla da değiştim. Kendi değerimin farkına vardım. En büyük değeri ben hak ediyorum. Kimseye beni üzme, benim fiziksel görüntümü bozma, ruhumu ve beynimi kirletme hakkı vermiyorum. Eskiden kaybetmek istemediğim insanlar vardı ve bu uğurda savaşırken kendimi kaybettim.

Aranan kan bulundu arkadaşlar! Şimdi onlar düşünsün! Kaybetmek istemediklerimi kendi elimle çemberin dışına çıkardım.

Algoritmaya ”hayır” kelimesini ekledim, fazla krediyi, fazla değeri çıkardım. Sonuç başarılı, algoritma doğru.

Hayatınızda sizi zehirleyip size zarar veren duygu ne? Önce onu keşfedip kendi yolunuzu oluşturun. Unutmayın matematikte yollar farklı sonuç aynıdır.

1 Ocak 2019, hayatımın merkezinde olduğumu kendime kanıtladığım gün oldu, yani bana yıl çooook güzel başladı.

Sevgiler,

Ceren S.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir